Stockholms ström ett eldorado för en mängd fåglar både naturliga stannfåglar men även normalt flyttfåglar. Nedanför Cafe Opera finns en matningsflotte där det samlas många fåglar.
Här finns stora förutsättningar att skåda fågel på nära och bekvämt avstånd. Även ett bra ställe att träna upp förmågan att fotografera speciellt fåglar i flykt eller olika beteenden.
Ovan tre olika sätt att fotografera Skrattmås, en karaktärsbild Skrattmås stående vilande på ett ben. Skrattmåsar i stilig flykt, samt ett porträtt där det tydligt syns att den har en vinterdräkt där huvudet senare i vår skall bli så karakteristisk mörkbrunt.
En Sothönas tvättbestyr kan som här skildras i 7 bilder.
Närbild (porträtt) av en vanlig Tamduva visar vilka fina färger som den egentligen har, något som vi vanliga fall inte ser.
Plötsligt där mitt ibland våra vanliga fåglar dyker det upp en ”kamrat” som inte liknar någon annat i denna miljö.
En Mandarinand, närmast att beskriva som en porslinsanka med färgrika starka färgen.
Mandarinanden simmar där väldigt kaxigt bland Sothönpor och alla andra fåglar som samlas kring matflotten.
Viggen normalt en som inte stannar i vår del av landet under vintern, men här finns det föda och öppet vatten hela vintern.
Flygande stilstudie av ung Gråtrut, här är det gott om flygande fågel att träna upp sitt fotograferande och artbestämmande.
Kanadagås och Knölsvan har liknande beteende att dricka.
Till sist i detta inlägg den numera allt ovanligare Gråsparven, Pilfinken som liknar Gråsparven har ökat och tagit över i antal.
© © © — Allt material på denna hemsida är skyddat enligt lagen om upphovsrätt — © © ©