Aspviken 14 juni 2013

2378

Midsommarängarna blommar med sin allra vackraste färgprakt, det är nu en alldeles bedårande årstid när det grön är som allra frodigast. Efter gårdagens och nattens regn så bjöd förmiddagen med uppehåll lite sol till och från.

2355

Korna njuter av det friska gräset, tittar nyfiket upp mellan tuggorna.

2356

Kanadagässen har nu små dunbollar till ungar, som tar sig fram i vågorna. Föräldrarna simmar runt för att skydda de små från oönskade attacker.

2377

Fiskmåsarnas ägg är ännu inte kläckta, det blir nog vilken dag som helst.

2373

Sädesärlan är som vanligt pigg och vaken i sin jakt efter föda.

2374

Under eftermiddagen kom som lovat regnet tillbaka, syns tydligt över bergen när det nalkas. Några åskknallar över sjön drog snabbt bort.

2362

Sommarens första gädda på 2,1 kilo fick jag när det regnade som värst.  Den här tog på en liten spinnare, efter 5-10 minuter landade den snyggt i min håv. Otroligt vad adrenalinet sprutar och hjärtat slår efter att gäddan ligger säkert på båtbotten.

2379

2382

© ©  — Allt material på denna hemsida är skyddat enligt lagen om upphovsrätt —  © ©

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s